Napsali o nás
Kromě základní výbavy, si také předem zjistíme kontakt na spolehlivého veterináře a prodejce krmení, které nám doporučil chovatel a štěně je na ně už zvyklé.
Než si štěně přineseme domů, měli bychom mít pro něj krmení už předem nachystané - alespoň menší balení nebo základní složky k vařené stravě. Předejdeme tím zbytečnému shánění, nebude-li mít prodejce doporučenou značku krmení hned k dispozici. V tuto dobu je prospěšnější věnovat se štěněti v novém domově.
Základní výbava
Pelíšek
Místo pro odpočinek i útočiště. Majitelé svého prvního pejska si často lámou hlavu nad tím, jaký druh vůbec vybrat, protože sortiment v obchodech je opravdu velký. Přesto je nejvhodnější pro začátek (než štěně odroste), zvolit snadno udržovatelný pelíšek, na kterém si štěně bude moci beztrestně zkoušet svůj rostoucí chrup. Tím je např. nízká, dřevěná bedýnka (maximálně s přírodní povrchovou úpravou) s otvorem pro vchod. Svojí velikostí má štěněti zajistit pohodlné ležení i v jeho šesti měsících. Dřevo by mělo být kvalitní, bočnice spojené na ozub (nezajištěné vruty mohou být pro štěně nebezpečné).
Některé prodávané druhy pelíšků:
Plastový ovál - je nejvíce vhodný pro štěňata malých, středních a klidnějších velkých plemen (některá štěňata velkých, temperamentních plemen si z něho mohou udělat hračku ke kousání). Snadno se udržuje, cena je dostupná a ke kousání není tak lákavý jako proutěný.
Molitanový (většinou ovál potažený látkou s pevnými stěnami, jiné tvary mohou být potažené např. koženkou) - spíše pro menší plemena (štěňatům větších temperamentních plemen může zase posloužit jako hračka - nebezpečí při spolknutí většího kousku molitanu). Údržba relativně snadná (praní v pračce, ale nějakou dobu trvá sušení). Pro dospělé psy je ideální (pokud to nejsou vytrvalí škubači). Zejména pro velká a obří plemena, která jsou náchylná k tvorbě otlaků. V plastovém nebo proutěném pelechu se může polštář shrnout.
Proutěný, ratanový - pro odrostlejší psy, protože i štěňata trpasličích plemen je ráda okusují. Hůře se udržují. Podložka sice může být omyvatelná, ale mezi proutím se usazuje prach, který nejsnadněji odstraníme osprchováním vlažnou vodou. Ratan otíráme vlhkým hadříkem. Přesto je jejich přírodní vzhled povýšil na bytový doplněk, ve kterém se i psi cítí velmi dobře.
Domečky, křesílka, kukaně různých tvarů, velikostí, z rozličných materiálů - molitan (potažený látkou), plast, dřevo, proutí. Ideální pro malé psíky. Pro větší plemena zabírají (díky svému tvaru i velikosti) dost místa.
Plastová přepravka s bočními dvířky - pro malá a střední plemena. „Živější“ štěňata velkých plemen ji mohou okusovat a budeme-li šetřit na velikosti, vzhledem k jejich rychlému růstu, jim bude už za pár měsíců těsná. Dobře se udržuje a pro menší plemena jsou za příznivé ceny. Využijeme ji pro bezpečnou přepravu štěněte a také až vyroste. Proto rovnou vybereme tu správnou velikost pro dospělého psa - nejlépe s drátěnými dvířky.
Polštáře, podložky a matrace - hlavně pro velká plemena. Použijeme buď samostatně nebo do pelíšků. Mohou mít různé náplně (pozor na molitan) s textilním potahem (někdy snímatelným). Využít můžeme i klasickou matraci naplněnou mořskou trávou. Nebude nám tolik vadit, když ji mladý pes začne trhat (ale tráva bude asi všude). I deka, několikrát přeložená, může být dostatečným pelíškem. Velké oblibě se těší i podložky z plyše nebo umělé kožešiny.
Klec - často doporučovaná i zatracovaná. Přesto může být pro psa příjemným pelíškem. Využijí ji ti majitelé, kteří se psem plánují časté cestování. Finančně náročnější a zabere i dost místa - zejména pro velká plemena. Ale je téměř nezničitelná. Výhodnější je pořídit klec už pro dospělého psa našeho plemene. Později najde uplatnění také při přepravě psa na závody, výstavy apod. Doma malému štěněti (než vyroste) dáme na dno klece savou podložku nebo noviny a do jednoho z rohů malý pelíšek (např. složenou deku). Budeme-li ji zatím využívat jen jako pelíšek (později se v ní na výstavě bude cítit opravdu jako doma), můžeme mu (pro větší pocit bezpečí) přes její část přehodit nějakou lehčí přikrývku. K dostání jsou také speciální potahy na klece.
Klec se nesmí stát pro štěně vězením, ale volně přístupnou „norou“. Ve které pak bude, někdy i bez většího tréninku, spokojeně cestovat i na delší vzdálenosti.
Dřevěný, plastový (tzv. lehátko) rošt nebo podlážka
Dává se pod polštář, podložku, matraci nebo pod látkový pelíšek, aby je izolovala (zejména na dlažbě) od vlhka a chladu. Nutná je i v případě podlahového vytápění, kde naopak psa chrání před přímým teplem (u psů s hustou delší srstí).
I mezi dospělými psy jsou tací, kteří z různých důvodů svůj pelíšek stále rozebírají. Proto ať už vybereme jakýkoli, často kontrolujeme jeho stav a včas ho opravíme nebo odstraníme.
Ohrádka
Pro trpasličí i malá plemena. Pomůže zajistit jejich bezpečnost při rušnějších okamžicích v domácnosti nebo v naší nepřítomnosti. K dostání je většinou drátěná v podobě stavebnice.
Miska na vodu a krmení
Plastová (tvarovaná do kužele) - je levná, ve velké škále barev i velikostí. Ale není moc stabilní. Štěně ji snadno převrátí nebo uchopí a okouše. Případně sama časem podlehne vlivům počasí (mráz, UV záření). Při delším používání se špatně umývá (poškozený povrch).
Nerezová (tvarovaná do kužele nebo tradiční stojanová) - cena je už srovnatelná např. s keramickými, někdy jsou i výrazně levnější. Vzhledem sice působí poněkud sterilně, o to snadněji se udržují. Některé jsou málo stabilní (v sortimentu jsou už i misky se zesíleným dnem - nedají se tak snadno převrátit), ale téměř nezničitelné a ty tvarované nemůže pes tak lehce uchopit a odnést či převrátit.
Keramická, porcelánová (různě tvarovaná) - cena odpovídá materiálu a pracnosti při výrobě. Je s ní horší manipulace, snadno se rozbije nebo část z ní odštípne. Zamrzne-li (za velkých mrazů) v misce voda, nahromaděný led ji většinou rozlomí. Vzhledem ke své váze (silné stěny) i tvaru je velmi stabilní. Výjimkou nejsou ani keramické zdobené misky (se jménem psa apod.) vyrobené přímo na zakázku. Tím se stávají (jako proutěné pelíšky) takřka bytovým doplňkem.
Posledním výrobním hitem je miska dávkovací např. na 3 porce krmení, která psa „volá“ pánečkovým hlasem.
Misky můžeme i kombinovat. Na vodu, kterou musí mít pes po celý den k dispozici, použijeme např. nerezovou. A na krmení, pokud psovi nenecháváme misku bez dozoru, postačí miska plastová. V sortimentu obchodů jsou i speciální misky pro psy s dlouhýma ušima nebo se zásobníkem na vodu i krmení. Později si pro mladé psy velkých a obřích plemen pořídíme i stojan na misky.
Hračky
Těch by štěně mělo mít dostatek, aby zbytečně neničilo ostatní věci členů domácnosti či její zařízení. Nedáváme mu je všechny naráz, ale střídáme je. Jinak ho brzy přestanou zajímat. Nejsou vhodné vyřazené hračky pro děti - gumové i látkové nejsou tak pevné jako ty přímo vyrobené pro psy. Nebezpečné jsou i hračky (hlavně míčky) z pěnové gumy. Pozor na očička plyšáků (následuje většinou jejich kuchání - proto kontrolujeme i náplně těchto hraček) nebo pískátka z gumových hraček, která štěňata velmi ráda vykusují (nebezpečí spolknutí).
Zůstane-li štěně bez dozoru, ponecháme mu bezpečnější hračky. Např. ty, které jsou určené přímo ke kousání - gumová kost (k dostání jsou i tzv. dentální - na čištění zubů), žvýkací kost z lisované kůže, sušené vepřové ucho, střívka nebo pevné míčky, hračky z látky, bavlněné lano. Štěně ocení i ty relativně jednoduché - kus přírodní kůže, zauzlovaný hadr nebo lano či špalíček z tvrdého dřeva.
Je-li štěně pod dozorem, nabídneme mu třeba - gumovou zvukovou hračku, hrací kroužek nebo přetahovadlo.
Stále „živou“ hračkou je zavěšené lanko (popruh, řetízek) např. na zárubni dveří (úchyt má být pevný - musí vydržet několikanásobnou hmotnost psa, když bude hračkou škubat), jehož druhý konec končí nad zemí, asi v úrovni očí štěněte. K němu pevně přivážeme provazový suk, lanové přetahovadlo, kůži, hadr nebo kožešinu tak, aby oba konce visely skoro až k zemi.
Všechny hračky kontrolujeme a nejdou-li opravit nebo si z nich štěně udělalo nebezpečnou zábavu (polykání kousků kůže), ihned mu je odebereme.
Obojek a vodítko
Na první vycházky vybereme měkký kožený (podšitý) nebo nylonový obojek (které lze postupně upravovat) a jednoduché, asi 1,5m dlouhé vodítko. Až štěně trochu odroste, opatříme mu obojek, vodítko nebo postroj podle dalších okolností - druh srsti, temperament, pokračující výcvik. Pozor na starší kovové obojky nebo s nekvalitní povrchovou úpravou. Mohou psům špinit srst na krku nebo dokonce způsobit alergii či ekzém (vhodnější je poniklování než pochromování).
Kartáč, hřeben
Pro malé štěně postačí jednoduchý drátěný nebo štětinový kartáč např. pro děti. Zatím to bude spíš taková pomůcka při výchově, aby si zvykalo na česání, ale při „protestech“ se nezranilo. Po výměně (nebo raději už při ní) štěněcí srsti (u některých plemen), si pořídíme kartáče či hřebeny podle druhu srsti. Štěně s jemnou delší nebo hladkou srstí můžeme jemným psím kartáčem kartáčovat hned od začátku.
Kartáče, hřebeny ani jiné pomůcky nenecháváme štěněti na hraní.
Lékárnička pro psy
Nemáme-li speciální lékárničku, pečlivě doplníme alespoň tu pro nás (desinfekce, peroxid vodíku, obinadla, živočišné uhlí...) A přikoupíme pinzetu na klíšťata.
Sáčky na výkaly
Zodpovědný majitel po svém psovi vždy uklidí - už od štěněte. Např. v papírnictví koupíme rolku mikrotenových sáčků nebo si speciální sáčky či taštičky (papírové i s lopatičkou, s kleštičkami...) opatříme i v obchodech s potřebami pro psy.
Přepravka, taška, speciální deka do auta, postroje
Při častém cestování odrostlému štěněti (mladému psu) připravíme i odpovídající bezpečný prostor a další potřeby pro jízdu autem. Nemá-li štěně přepravku či klec jako pelíšek, časem nás tato investice asi nemine. Vybíráme takovou velikost, aby se pejsek do ní pohodlně vešel. Štěňata velkých plemen, mohou nejdříve cestovat v dostupnější plastové přepravce. Až dorostou, může to být klec, která jim dříve sloužila jako pelíšek doma nebo ve speciálním postroji na sedadle či ve spolehlivě odděleném zavazadlovém prostoru auta.
Náhubek
Pro cestování v hromadných, dopravních prostředcích budeme i pro štěně potřebovat náhubek. Pokud ho nepovezeme uzavřené např. v přepravce či tašce s pevným, nepropustným dnem. Než štěněti vyroste a zesílí hlava, bude nám stačit náhubek plastový, nylonový nebo kožený. Pro dospělého psa středního, velkého i obřího plemene si pořídíme pevný drátěný náhubek, i když už nehodláme cestovat autobusem ani vlakem. Využijeme ho při výchově, výcviku, u veterináře apod. Zásadou při výběru je, že si pes nesmí náhubek sám přes uši stáhnout a přitom si v něm může alespoň přiměřeně zívnout. Drátěné se vyrábí pro psy i feny mnoha plemen.
Místo na venčení
Předem si rozmyslíme, kde budeme venku štěně venčit. Frekventované místo může být zdrojem nákazy. Tím ale mohou být i neudržovaná oficiální venčiště pro psy. Klidná místa mohou být pro štěně daleko. Proto se předem informujeme, kde jsou zóny k venčení nebo jak má naše obec venčení psů vyřešené.
Na denní údržbu podlahy (zejména likvidace loužiček) pořídíme přípravky pro běžnou desinfekci - jako je např. Savo. Ředěná čpavková voda dobře přehluší pach po loužičkách. Desinfekci prostředí nebudeme podceňovat, ale ani přehánět. Na každém obale je uvedené i doporučené dávkování, které bychom měli dodržet.
Všechny potřeby pro štěně, kromě denní kontroly, udržujeme čisté. Od misky, přes pelíšek, hračky a kartáče, až po obojek a vodítko. Raději je nejdříve pečlivě mechanicky očistíme. Pak můžeme (s ohledem na zdraví psa) totiž použít minimum čistících i pracích prostředků.
Psí potřeby ukládáme odděleně od lidských (z hygienických důvodů).